دکتر ربیعی در اجتماع کارگران حاضر در حرم بنیانگذار انقلاب خبر داد: دستورالعمل رسیدگی به قرار دادهای کار سفید امضا ابلاغ شد

به نقل از سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: دکتر ربیعی در اجتماع پرشور کارگران حاضر در مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گفت : با دستور العملی که ابلاغ شده به موجب آن مراجع تشخیص و حل اختلاف ادارات کار موظف هستند تا در خصوص بررسی ادعای سفید امضا بودن قراردادهای کار از نظر کارشناسان دادگستری استفاده کنند.

دکتر ربیعی در اجتماع پرشور کارگران حاضر در مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گفت : مهم‌ترین دغدغه دولت تدبیر و امید ایجاد اشتغال و ارتقای وضعیت افراد شاغل است. مبنای برنامه ریزی‌های ما طوری است تا سفره هیچ خانواده‌ای خالی از مواد غذایی نباشد و هیچ فردی برای تامین معاش خود سرگردان نباشد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اقتدار ملی و سلامت اجتماعی بستگی به میزان تولید ملی دارد، گفت: وظیفه داریم به گونه‌ای برنامه ریزی کنیم که در همه زمینه‌ها در کشور ایجاد اشتغال شود.

دکتر  علی ربیعی با اعلام این مطلب در اجتماع کارگران حاضر در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در نخستین روز از هفته کارگر گفت: متاسفانه درحال حاضر با جهت گیری‌های اساسی فاصله داریم. نرخ رشداقتصادی منفی شده است اما با این حال دولت تدبیر امید در چند ماه اخیر توانست زمینه‌ای را فراهم سازد که به موجب آن نرخ رشد اقتصادی چند درصد افزایش یابد.

وی ابراز امیدواری کرد که با ادامه موفقیت آمیز اجرای این سیاست‌ها در آینده‌ای نزدیک اشتغال بیشتری ایجاد شود و افراد بیشتری استخدام شوند.

دکتر ربیعی بابیان اینکه در شرایط فعلی معتقدیم امروز برای هر خانواده ایرانی یک فرصت شغلی مناسب و پایدار وجود داشته باشد، افزود: معتقدم در این رابطه باید کارگران با حضور هر چه پررنگ‌تر در تشکل‌های صنفی خود دولت را در پیشبرد برنامه‌های اقتصادی یاری رسانند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر مهم‌ترین دغدغه دولت تدبیر و امید ایجاد اشتغال و ارتقای وضعیت افراد شاغل است، افزود: در این دوره وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برنامه ریزی‌های خود را معطوف به تامین همین دغدغه کرده است.

وی تاکید کرد: مبنای برنامه ریزی‌های ما باید طوری باشد که سفره هیچ خانواده‌ای خالی از مواد غذایی نباشد و هیچ فردی برای تامین معاش خود سرگردان نباشد.

وی با بیان اینکه در این دوره برنامه وزارت کار افزایش تشکل‌های کارگری و حمایت از آنهاست، افزود: وزارت کار، خانه تشکل‌های صنفی کارگری است و خود را موظف می‌داند تا در این امر نقش تسهیل کننده داشته باشد.

دکتر ربیعی همچنین درمورد تامین اجتماعی گفت: در تامین اجتماعی مشکلات زیادی داشتیم و وقتی این سازمان را تحویل گرفتیم پر از مسئله بود اما امروز به دلیل وجود یک تیم مدیریتی مناسب، قوی و آشنا به مسائل تامین اجتماعی وکارگری شاهد بهبود وضعیت سازمان هستیم و در آینده شاهد خواهیم بود که وضعیت دفترچه‌های درمانی بهبود محسوس تری خواهد یافت.

وی به تشریح برنامه‌ها ی خود در شش ماه گذشته در سازمان تامین اجتماعی پرداخت و گفت: در این مدت قیمت دارو  به قیمت سال ۹۱ بازگشت، امکان تامین رایگان نیازهای درمانی کارگران بیش از گذشته فراهم شد، پرداخت‌های مراکز درمانی طرف قرار داد سازمان تامین اجتماعی و سایر صندوق‌های بیمه‌ای به روز شد و به این ترتیب اعتبار دفترچه‌های بیمه‌ای تا حدودی احیا شد.

وی در عین حال از دوبرابر شدن حق مسکن کارگران، افزایش بیش از صدردصدی بن کارگری و افزایش مناسب دستمزدکارگران در سال ۹۳ به عنوان بخش دیگری از دستاوردهای وزارت کار در دولت تدبیر وامید یاد کرد و افزود: هر چند می‌دانیم این مبالغ با هزینه‌های زندگی واقعی فاصله دارد اما واقعیت این است که ما برای بیشترین افزایش تلاش کردیم و امیدواریم که به صورت تدریجی امکان واقعی شدن حقوق کارگران فراهم شود.

وی با بیان اینکه انتظار داریم جامعه کارگری در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کند، تاکید کرد: شاه بیت اصلی تحقق این هدف مصرف کالاهای ایرانی است.

وزیر کار با بیان اینکه متاسفانه امروز استفاده از کالاهای خارجی در کشور افزایش یافته است، افزود: استفاده از کالای خارجی به معنی جدیت در تولید ملی و کالای ایرانی ست و امیدواریم که این مسئله به زودی سامان یابد.

دکتر ربیعی همچنین بر ضرورت احیای تعاونی‌ها به خصوص تعاونی‌های کارگر ی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و گفت: باید برند‌ها و نشان‌های تجاری که حاصل کار و کوشش کارگران ایرانی است احیا شوند.

وی با یادآوری سخنان امام خمینی (ره) در اردیبهشت ماه سال ۵۹ گفت: در آن دوران امام با گفتن این سخن که «حیات یک ملت مرهون کار کارگران است» گفتمان جدیدی را مطرح نمود.

وی افزود: امروز در همین جا با آرمان‌های امام پیمان می‌بندیم که دولت تدبیر و امید این گفتمان را برای ائتلاف انقلاب اسلامی ادامه دهد.

دکتر ربعی همچنین به موضوع قرار دادهای سفید امضا اشاره کرد و گفت: براساس این دستورالعمل مراجع تشخیص وحل اختلاف کار در سراسر کشور موظف هستند که چنانچه کارگری مدعی امضای قرار داد سفید امضا شد از طریق کارشناسان دادگستری صحت این ادعا را بررسی کنند.

وی با بیان اینکه این دستورالعمل در راستای جلوگیری از پاره ای از مشکلات صورت می گیرد، گفت: بر این اساس نظر کارشناسان دادگستری درخصوص صحت قراردادهای کار ملاک رسیدگی در هیاتهای تشخیص و حل اختلاف ادارات کار خواهد بود.