دکتر ربیعی درسخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران: برنامه دولت برای پوشش بیمه 6 میلیون افراد فاقد بیمه

به نقل از سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برنامه دولت برای تحت پوشش بیمه قرار دادن ۶ میلیون افراد فاقد بیمه گفت:‌ 8.400 میلیارد تومان برای حمایت از تولید داخل در نظر گرفته شده است.

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران به مناسبت هفته کارگر به موضوع کار، تولید و مسائل آن پرداخت و اظهار داشت: مفهومی که امام راحل از کار و کارگر مطرح کردند این است که حیات هر ملتی مرهون کارگران است و پیام آن این بوده که استقلال و عزت ناشی از کار است که خلق ثروت می‌کندو کار منشاء امنیت است و نیز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را به همراه دارد و موجب بی‌نیازی در مقابل زورگویی می‌شود.
دکتر ربیعی با بیان اینکه جوهره کار در یک جامعه موجب اقتدار بین‌المللی و رسایی صدای ایران در عرصه‌های جهانی است تصریح کرد: در زمان‌های گذشته سخت‌کوشی ایرانیان در بنا کردن شهرهای بزرگ و قنات‌ها شهرت دارد و امروز پس از دوران استبدادزده‌ای که بر ما گذشت و وابستگی ما را در همه عرصه‌ها به خارج بیشتر کردو این موضوع در یک دوره 50 ساله بوده اما آثار آن سال‌های طولانی ادامه خواهد یافت و زحمت زیادی می‌خواهد که آثار آن را پاک کرد.
وی تاکید کرد: فرهنگ کار و تلاش و روی پای خود ایستادن را باید نشانه گرفت و روی آن پافشاری کرد از نظر اقتصادی باید نشان دهیم نیازمند تحول هستیم و در عرصه سیاسی منزلت ایران به لحاظ پایداری مقام معظم رهبری پابرجاست و این منزلت باید در عرصه اقتصادی ایجاد شود و همچنین از اقتصاد رانتی‌،نفتی و غیر مولد دور ویم.
به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمام آموزه‌ها بر آن تاکید دارندو برای مقابله کردن با زیاده‌خواهی که امنیت و عزت را هدف کرده به کار و تلاش نیاز داریم و باید آن را بازخوانی کنیم و از سطوح آموزش و پرورش تا آموزش عالی به یک فرهنگ اصلی جامعه تبدیل کنیم.
وی با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری نسبت به اقتصاد بیان داشت: مدت‌هاست رهبر انقلاب دل مشغولی را بیان می‌کند و سه سال است که بحث  اقتصاد در نامگذاری‌ها مطرح می‌شود که نشان دهنده آسیب‌شناسی است و باید متعهد شویم که دولت یازدهم این موضوع را در بحث هدفمندی یارانه‌ها شروع کرده و اطمینان می‌دهد که این سیاست‌ها وفادار و پایبند خواهد بود که بخش قابل توجهی از آن ناشی از اقتصاد مقاومتی بوده و در این راستا سیاست‌هایی اتخاذ شده که از جمله آن در بحث هدفمندی کاهش شدت انرژی، حمایت از تولید و ارتقاء شاخص عدالت اجتماعی و گفتمان توسعه و رشد در نظر گرفته شده است.
دکتر ربیعی افزود: دولت با جهت‌‌گیری در سال جاری و آینده این رویکرد را نشان خواهد داد و برای عدالت اجتماعی یکی از مباحث تجدید نظر در تعاونی‌های دانش‌بنیان بوده و اصلاح صورت گرفته است و در این راستا حمایت از تعاونی‌های دانش‌بنیان یکی از محورها بوده و 80 درصد حمایت‌ها از نظر امنیت سرمایه‌گذاری است.
وزیر تعاون‌،کار و رفاه اجتماعی به حوزه رفاه اشاره کرد و گفت: برنامه اساسی طرح امنیت غذایی است و مقابله با فقر بهداشت امنیت خانواده است که در این راستا برنامه‌ریزی صورت گرفته و جامعه‌ای نیازمند به صورت هدفمند انتخاب شده است.
وزیر کار افزود: سیاست‌های بهره‌وری کار در برنامه‌ها مورد توجه است و تولید نیروی انسانی باکیفیت از اقتصاد مقاومتی بهره گرفته و همچنین ارتقاء سطح مهارت شغلی فارغ‌التحصیلان از طریق آموزش‌های فنی حرفه‌ای در دستور کار است.
وی با تاکید بر اینکه باید از تولید ملی حمایت شود و اولین حرکت در اقتصاد مقاومتی است عنوان کرد: در سال‌های گذشته همه کفش‌ها و جوراب‌های ایرانی به پا می‌کردیم و نباید به سمتی برویم که کالاهای کوچک از بیرون وارد شود و حتما در حمایت از تولید داخلی نیاز به تغییر فرهنگ داریم و باید شعار مصرف کالای ایرانی را آغاز و بر آن پافشاری کنیم. حتی اگر هزینه بالایی دارد اما آینده فرزندان ایران در حمایت از تولید داخلی است.
دکتر ربیعی یادآور شد: عزت ایرانی و جامعه بستگی به افزایش تولید ملی دارد و مدیریت مصرف برای کشوری که در حال توسعه است یک ضرورت بوده و حق نداریم منابع را از طرق مختلف به سادگی از دست بدهیم.
وی از کارگران درخواست کرد آغازگر حمایت از تولید داخلی خود آنها باشند و در ادامه گفت:‌فرهنگ کار نیازمند تلاش همگان است و باید سخت و زیاد کار کنیم تا جامعه خوشبخت شود و به سمتی برویم که یک شغل برای هر خانواده ایرانی تامین شود تا زنجیره فرهنگ کار و مصرف تغییر کند و کار به عنوان یک ارزش تلقی شود.
به گفته ربیعی 8 هزار و 400 میلیارد تومان برای حمایت از بنگاه‌های تولیدی در نظر گرفته شده و همچنین منابع بانک مرکزی و منابع انصراف از یارانه در این راستا هزینه خواهد شد.
وی از ضمانت تسهیلات پرداختی به فارغ‌التحصیلان درقالب تعاونی‌های دانش‌بنیان خبر داد و بیان داشت تمرکز در مشاغل خود کوچک و روستایی از دیگر برنامه‌ها است که با همکاری سایر وزارتخانه‌های مربوطه انجام شده که در نیمه سال 93 با موج قابل توجه این موضوع روبرو باشیم. همچنین در حال حاضر سطح بیمه‌ روستائیان به بیش از سه برابر افزایش یافته است.
وی افزود: بسیاری از کارگران بی‌کار که بیشتر آنها در حاشیه شهرها هستند مورد توجه بوده و دولت برنامه دارد 6 میلیون افراد فاقد بیمه را تحت پوشش بیمه قرار دهد و اکنون 1.5 میلیون نفر برای بیمه رایگان ثبت نام کردند.
وی از دیگر موضوعات مربوطه را توجه به اشتغال معلولان دانست و گفت: امیدواریم با برنامه‌های انجام شده شاهد کار و تولید میان معلولان با همکاری بهزیستی باشیم و همچنین با کمک دولت که حمایت از بیمه تکمیلی بازنشستگان در دستور کار است.
به گفته دکتر ربیعی سرمایه‌های اندک مردم باید در جهت تولید به کار بسته شود زیرا دولت به تنهایی و با سرمایه موجود نمی‌تواند خلق اشتغال کند و باید انگیزه اقتصادی ایجاد شده و مهمتر از آن انگیزه دینی در این کار در نظر گرفته شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  گفت: نیاز داریم کارآفرینی به نهضت و جنبش عظیم تبدیل شود و اگر جامعه به شرایطی برسد که ایجاد کار شود از آسیب‌های خارجی و داخلی مصون می‌ماند.

*لایحه تجدیدنظر در موضوع تعاونی های کار به مجلس ارایه شد
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که 80 درصدی سرمایه گذاری در تعاونی های کار را دولت انجام داده است ، گفت: دولت به منظور برقراری عدالت اجتماعی، لایحه تجدید نظر در موضوع تعاونی های کار را به مجلس شورای اسلامی ارایه کرده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در خصوص مدیریت مصرف نیز گفت: کشور ایران در حال توسعه است و هیچ کس حق ندارد منابع ناشی از ارز را خرج مصرف گرایی کند، بنابراین باید هر چه سریعتر نگاه مصرف جامعه تغییر کند.

وی در خصوص هفته کارگر اظهار داشت: در این هفته باید کار و کارگر را ارج نهاد و دولت نیز در این خصوص متعهد است تمام قوای خود را برای تامین امنیت روانی، فکری و شغلی کارگران به کار بندد.